TAG Heuer - CBS221G.FC6335 Carrera Chronograph Glass Box Stainless Steel / Wempe Signature Collection
As an eBay Partner,
we may be compensated
if you make a purchase.
we may be compensated
if you make a purchase.
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Carrera Glass Box |
| Reference: | CBS221G.FC6335 |
| Name: | Carrera Chronograph Glass Box Stainless Steel / Wempe Signature Collection |
| Movement: |
TAG Heuer caliber TH20-00
Hours, Minutes, Small Seconds | Date | Chronograph, Column wheel
|
| Produced: | 2026 |
| Limited: | Yes, 50 units |
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 39.00 mm |
| Height: | 13.90 mm |
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|---|
| Finish: | Sunburst |
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Stick |
Price in euro
TAG Heuer CBS221G.FC6335 description
The TAG Heuer Carrera Chronograph CBS221G.FC6335 is a 2026 limited edition of 50 pieces. Based on the template provided by the 'Glass Box' Carrera Chronograph, this watch has a stainless steel case and a silver dial with blue sub dials and a blue tachymeter flange.

